Okna skandynawskie


Niebanalny, odmienny styl, a przy tym doskonała energooszczędność i funkcjonalność wynikająca z odmiennego sposobu otwierania. Do tego znakomite materiały i trwałość w najbardziej niesprzyjających warunkach klimatycznych. Na tym polu kraje skandynawskie osiągnęły perfekcję.

Okna zespolone (potocznie norweskie, szwedzkie lub skandynawskie) składają się z dwu wzajemnie zespolonych skrzydeł. Wysoka jakość produkcji tych okien sprawia, że praktycznie nie ulegają one zabrudzeniu w przestrzeni międzyskrzydłowej. Okna te produkowane są z drewna litego iglastego wysokiej jakości, bezsęcznego wąskosłoistego i bez innych wad drewna. Zaletą tych okien jest wysoka trwałość i funkcjonalność w długim okresie eksploatacji, trwałość tych okien ocenia się na 30-40 lat. Zaletą ich jest to, że przepuszczają trochę powietrza do wewnątrz pomieszczeń, wobec czego nie występują problemy z nadmiarem wilgoci, jak to ma miejsce w przypadku bardzo szczelnych okien jednoramowych z drewna czy z PVC.

Okna zespolone są na ogół szklone dwoma szybami pojedynczymi, po jednej szybie w każdym ze skrzydeł, chociaż możliwe jest też zastosowanie w jednym (zewnętrznym) skrzydle szyby pojedynczej a w drugim skrzydle (wewnętrznym) szyby zespolonej. Uzyskuje się w ten sposób okno z trzema szybami i wyższą o 25-35% izolacyjność cieplną i poprawioną izolacyjność akustyczną. Można stosować szyby zespolone tzw. niskoemisyjne o podwyższonej izolacyjności cieplnej.

Zalety okien skandynawskich:
  • więcej wolnej przestrzeni wewnątrz pomieszczenia, dzięki otwieraniu na zewnątrz,
  • rama może mieścić nawet do 2 m² szyby, nie ma więc potrzeby dzielić okna na skrzydła, a tym samym zwiększać koszty i ograniczać dopływ światła,
  • po obróceniu skrzydła o 180° – możliwość wygodnego mycia zewnętrznej strony szyby.